Szczecin: jakie studia wybrać? Czym się kierować?
Szczecin to duży ośrodek akademicki, w którym każdego roku pobiera naukę kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi. Do dyspozycji są placówki publiczne i prywatne, w tym wiele renomowanych uczelni. Dlaczego warto wybrać Szczecin, planując swoją ścieżkę kariery? Przyjazne, tętniące życiem miasto bez wątpienia sprzyja prowadzeniu studenckiego życia, a młodzi ludzie często mogą odbywać praktyki w polskich i zagranicznych firmach. Kierunki studiów w Szczecinie są bardzo różnorodne. Jaki wybrać?
Popularne kierunki studiów
Kandydaci na żaków często wybierają Szczecin z uwagi na tutejsze bardzo dobre uniwersytety oraz uczelnie techniczne. Do topowych placówek w mieście należą Uniwersytet Szczeciński, Akademia Morska w Szczecinie, Pomorski Uniwersytet Medyczny, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Politechnika Szczecińska i Akademia Sztuki. Te i inne jednostki oferują łącznie ponad 150 kierunków studiów.
Wybierając własną ścieżkę kształcenia warto kierować się oczywiście osobistymi zainteresowaniami, niemniej dobrze jest też śledzić trendy w szkolnictwie wyższym w Polsce. Dzięki temu można przewidzieć, jak duża będzie konkurencja na danym kierunku i zaplanować składanie dokumentów aplikacyjnych w poszczególnych uczelniach.
A zatem, zgodnie z informacją resortu nauki w roku akademickim 2021/2022 dziesięć najbardziej obleganych kierunków studiów w Polsce to:
- informatyka – 36 026 kandydatów,
- psychologia – 35 264 kandydatów,
- zarządzanie – 29 272 kandydatów,
- kierunek lekarski – 21 620 kandydatów,
- prawo – 20 541 kandydatów,
- ekonomia – 17 209 kandydatów,
- filologia angielska – 13 913 kandydatów,
- finanse i rachunkowość – 13 082 kandydatów,
- budownictwo – 12 558 kandydatów,
- pielęgniarstwo – 11 54 kandydatów.
Jakie dokumenty do rekrutacji na studia?
Branie udziału w rekrutacji na studia zwykle jest stresujące. Towarzyszy mu niepewność, obawy co do własnych możliwości itp. Na części kierunków przeprowadzane są egzaminy, rozmowy kwalifikacyjne, należy przedstawić portfolio lub zdać test sprawnościowy.
Żeby maksymalnie skupić się na tych zadaniach – zdobyciu dostatecznej liczby punktów, przejściu ewentualnych testów itp. – warto zdjąć z barków dodatkowy stres, jakim jest załatwianie formalności. Nie można pozwolić, by kandydatura została odrzucona z powodu niepełnych dokumentów aplikacyjnych! Dlatego warto dokładnie przejrzeć zakładki typu Rekrutacja, Dokumenty, Dla kandydatów itp. na stronach internetowych uczelni. Jakie dokumenty są zwykle potrzebne w czasie rekrutacji? Przykładowo, Uniwersytet Szczeciński wymaga od kandydatów przedstawienia:
- ankiety osobowej,
- świadectwa maturalnego,
- świadectwa ze szkoły średniej,
- zdjęcia,
- dowodu uiszczenia opłaty rekrutacyjnej,
- (na niektórych kierunkach) orzeczenia lekarskiego o możliwości podjęcia nauki na wybranym kierunku, karty pływackiej,
- (ewentualnie) dokument potwierdzający udział w olimpiadzie przedmiotowej, konkursie międzynarodowym / ogólnopolskim.