Szczecin – Barometr zawodów
Szczecin to miasto zróżnicowane gospodarczo – duży ośrodek przemysłowy, handlowo-usługowy, transportowy i turystyczny. Działają tu firmy polskie i zagraniczne, zarówno małe rodzinne biznesy, jak i wiele dużych korporacji. Zapotrzebowanie na pracowników w tym mieście jest więc także bardzo różnorodne. Kto ma spore szanse na znalezienie pracy w Szczecinie od zaraz?
Cennej wskazówki na ten temat dostarcza badanie: Barometr zawodów. To prognoza obrazująca zapotrzebowanie na rynku pracy w Polsce – poszczególnych powiatach, województwach i w skali ogólnopolskiej. W Barometrze wskazuje się między innymi zawody deficytowe i nadwyżkowe. Osoby, które wykonują te pierwsze, mają największe szanse na znalezienie w danym roku zatrudnienia. Z kolei przedstawiciele tych drugich muszą liczyć się z brakiem ogłoszeń bądź sporą konkurencją w czasie rekrutacji. Jakie są zatem wyniki badania dla Szczecina? Oto prognoza na 2022 rok.
Szczecin:
- zawody deficytowe
Ogłoszenia typu praca Szczecin kierowane są często do:
- pracowników oświaty: nauczycieli różnych specjalności (języków obcych, nauczania początkowego, przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych, nauczycieli przedszkoli),
- pracowników usług opiekuńczych i medycznych: opiekunów osób starszych lub z niepełnosprawnością, ratowników medycznych,
- pracowników socjalnych,
- maszynistów.
zawody nadwyżkowe
Trudności na rynku pracy w Szczecinie powinni spodziewać się z kolei:
- filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy,
- plastycy, dekoratorzy wnętrz, konserwatorzy zabytków,
- socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych,
- specjaliści technologii żywności i żywienia,
- pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej,
- fryzjerzy, kosmetyczki.
Większość profesji uwzględnionych w Barometrze zawodów dla Szczecina znajduje się w równowadze liczby poszukujących pracy i ogłoszeń dostępnych na rynku.
Badanie wykonywane jest na podstawie danych z urzędów pracy. Dlatego nawet jeśli wykonujesz zawód nadwyżkowy, nie oznacza to, że nie masz szans na zatrudnienie. Nie wszyscy lokalni pracodawcy korzystają bowiem z pośrednictwa Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinie. Również nie każda osoba rozglądająca się za etatem zgłasza się do urzędu, rejestruje jako bezrobotna czy poszukująca pracy. W związku z tym warto traktować Barometr zawodów jako ogólną wskazówkę na temat ogólnych trendów na rynku pracy w danej okolicy.
Gdzie szukać ofert pracy w Szczecinie? Najwięcej znajdziesz na dobrym portalu rekrutacyjnym. Pamiętaj także, że rynek pracy w tym mieście cechuje się pewną sezonowością. Wiele ogłoszeń zatrudnienia w turystyce, rekreacji, gastronomii, w charakterze instruktorów sportowych, pojawia się wiosną. Pracodawcy poszukują bowiem pracowników na lato, obsługujących wczasowiczów. Liczne firmy rozglądają się wówczas za studentami, ale nie tylko. Praca z zakwaterowaniem w Szczecinie dostępna jest dla różnych osób.
Do szukania zatrudnienia w Szczecinie warto podejść z głową. Zaktualizuj CV, wykonaj listę firm, w których chcesz pracować, zastanów się nad dostępnymi dla Ciebie obszarami zatrudnienia. Najlepiej też, jeśli stworzysz konto na bezpłatnym, popularnym portalu z ofertami pracy – dzięki temu będziesz mógł brać udział w rekrutacjach bezpośrednio poprzez platformę, co znacznie ułatwia cały proces. Przede wszystkim jednak zachowaj otwartość, bądź systematyczny i wytrwały. Nie odkładaj poszukiwania na bliżej nieokreślone później. Powodzenia!