Szczecin: co zobaczyć?

Szczecin: co zobaczyć?

Planujesz krótki urlop w stolicy Pomorza Zachodniego? Musisz wiedzieć, że w Szczecinie zabytków jest naprawdę wiele. Na początek zapoznaj się z największymi atrakcjami miasta. Oto krótki przewodnik po miejscach, których absolutnie nie można przegapić w czasie zwiedzania miasta.

Wały Chrobrego

W Szczecinie Wały Chrobrego stanowią jedno z miejsc najchętniej odwiedzanych przez turystów i mieszkańców. Jest to długi na około 500 metrów taras widokowy, zlokalizowany na skarpie nad Odrą, z widokiem na pobliskie wyspy – Bielawę, Grodzką i Łasztownię. Taras powstał niedawno, w XX wieku. W bezpośrednim sąsiedztwie Wałów Chrobrego znajduje się Muzeum Narodowe w Szczecinie, nieopodal również Akademia Morska. Wały Chrobrego w Szczecinie znajdują się na liście zabytków. Wcześniej znane były pod nazwą Taras Hakena. To doskonałe miejsce do spacerowania, zjedzenia lunchu na świeżym powietrzu, spotkania się z przyjaciółmi, jazdy na deskorolce czy po prostu cieszenia się piękną pogodą itp. 

Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest bez wątpienia wizytówką i największą atrakcją miasta. Znajduje się na Wzgórzu Zamkowym. Niegdyś stanowił siedzibę władców (dynastii Gryfitów), dziś znajduje się w nim centrum kultury Zamek. Warto zwiedzić tutejsze dziedzińce i komnaty (w tym np. Wieżę Dzwonów, Celę Czarownic, Gabinet Lubinusa), ale też wybrać się na koncert, wystawę, spotkanie autorskie czy wykład – oferta kulturalna tego miejsca jest bardzo różnorodna. Bilety do Zamku można nabyć w kasie zamku. Kaza w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej otwarta jest przez 7 dni w tygodniu od 10:00 do 18:00. 

Warto dodać, że w Zamku mieszczą się także kino oraz teatr. Repertuar filmów i spektakli, a także wykładów, koncertów i innych wydarzeń znajduje się na stronie internetowej tej instytucji. 

Bazylika archikatedralna św. Jakuba w Szczecinie

Stare Miasto w Szczecinie zostało niemal doszczętnie zniszczone w czasie II wojny światowej, niemniej sukcesywnie odbudowywane i restaurowane są kolejne budowle. Dziś jest to miejsce pełne uroku i tętniące życiem, wypełnione kawiarniami, klubami, restauracjami w których można spróbować szczecińskich specjałów, np. słynnych pasztecików szczecińskich czy paprykarzu!

Spacerując po szczecińskiej starówce, nie sposób nie zauważyć monumentalnej, gotyckiej Bazyliki archikatedralnej św. Jakuba. Jest to drugi pod względem wysokości kościół w kraju (bo bazylice w Licheniu). Bazylika to miejsce zadumy, modlitwy, ale też obiekt historyczny, pełny wspaniałych dzieł sztuki. Warto zwrócić uwagę na tutejszy tryptyk, bogato zdobiony ołtarz i wspaniałe witraże. W bazylice znajdują liczne kaplice, między innymi Kaplica Ludzi Morza, Kaplica Kolejarzy, Kaplica Szewców i Kaplica Armii Krajowej. 

Ogród Różany

Ogród Różany albo po prostu „Różanka” to kolejna atrakcja w Szczecinie, którą warto odwiedzić, szczególnie od czerwca do sierpnia, w okresie, gdy kwiaty są w pełnym rozkwicie. Rośnie tu kilka tysięcy róż w wielu odmianach, a także wiele egzotycznych gatunków drzew, miejsce stanowi więc prawdziwą gratkę dla miłośników ogrodnictwa i wypoczynku na łonie natury. W Ogrodzie Różanym znajdują się też Ptasia Fontanna, place zabaw, w których zajęcie znajdą dzieci, alejki spacerowe. Można tu wypocząć, poczytać książkę, spotkać się z przyjaciółmi. Miejsce jest pełne uroku i bez wątpienia warto je poznać.

Muzeum Techniki i Komunikacji 

Interesuje Cię motoryzacja, stare samochody, skutery i motocykle? Koniecznie musisz odwiedzić Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. W tym unikatowym miejscu zobaczysz takie auta jak Syrena, Fiat, Warszawa, Star 25, Żuk czy Nysa, motorowery Komar, Żar czy motocykle Sokół albo SHL. A może masz ochotę samodzielnie poprowadzić tramwaj? Na zwiedzających czeka specjalny symulator, który pozwala na wirtualny przejazd ulicami Szczecina. Muzeum to wspaniałe miejsce dla całej rodziny, bez wątpienia warto uwzględnić je w swoich planach urlopowych!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*